Adwokat kościelny – jak zostać?

Adwokat kościelny – jak zostać?

Praca w charakterze adwokata kościelnego jest wręcz stworzona dla osób, które fascynują się jednocześnie teologią i prawem. Adwokaci kościelni przeważnie zajmują się sprawami związanymi ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa kościelnego, zwanego potocznie rozwodem kościelnym, choć prowadzą też inne sprawy. Jak więc zostać adwokatem kościelnym?

Adwokat świecki vs adwokat kościelny

Być może dla niektórych będzie zaskoczeniem, że osoba, która jest adwokatem w tradycyjnym rozumieniu, nie zawsze będzie upoważniona do reprezentowania klientów w trakcie spraw związanych z prawem kanonicznym. Aby zostać adwokatem kościelnym niezbędna jest wiedza z zakresu prawa kanonicznego, czego nie zapewniają klasyczne studia prawnicze.

Adwokat

Adwokat

Sposób pierwszy

Pierwszą drogą jaką można wybrać jest ukończenie studiów prawniczych, aplikacji adwokackiej i uzyskanie egzaminu zawodowego. Następnie przychodzi czas na studia z prawa kanonicznego oraz zaliczenie obowiązkowych przedmiotów ze studiów teologicznych.

Sposób drugi

Drugim sposobem jest ukończenie studiów teologicznych, a następnie kolejnych – z prawa kanonicznego. Ostatecznie jednak, w obu przypadkach, oceny tego, czy dana osoba spełnia wymagania dotyczące pracy w charakterze adwokata kościelnego dokonuje biskup diecezjalny.

Praca a wiara

Adwokat kościelny musi być osobą uczciwą, prawą, musi dawać wysoki przykład moralny, musi mieć też nieposzlakowaną opinię. Najlepiej też aby była to osoba, która jest katolikiem, choć nie jest to warunkiem koniecznym. Osoba, która nie jest katolikiem również może zostać adwokatem kościelnym za zgodą biskupa. Ważniejsze są więc kompetencje i szeroka wiedza z zakresu prawa kanonicznego.

Podsumowując adwokat świecki nie ma uprawnień do występowania w charakterze adwokata kościelnego i odwrotnie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby te profesje połączyć zapewniając kompleksową obsługę prawną swoim klientom. Adwokat Zabrze wyspecjalizowany jednocześnie w prawie cywilnym i kanonicznym jest idealną osobą do prowadzenia spraw związanych z prawem rodzinnym.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments