Badanie dopplerowskie

Badanie dopplerowskie

Dzisiejsza medycyna jest niezwykle nowoczesna, dzięki czemu w wielu przypadkach umożliwia wczesne wykrycie wielu chorób. Gdy tylko coś niepokojącego dzieje się w organizmie, pacjenci wybierają się do lekarza, który ma szerokie możliwości w kwestii dobrania różnego rodzaju badań diagnostycznych. Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest badanie dopplerowskie, nazywane potocznie USG żył i tętnic.

Czym jest USG Dopplera?

USG żył i tętnic to badanie, które umożliwia wykrycie wszelkich nieprawidłowości i zmian w tych organach. Ich wczesne wykrycie pozwala uniknąć wielu niezwykle poważnych chorób zagrażających nie tylko zdrowiu, ale i życiu pacjenta, takich jak udar mózgu oraz zawał serca.

Badanie to wykorzystuje efekt Dopplera i odbywa się przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia działającego na zasadzie fali dźwiękowej, która odbija się od krwi płynącej w żyłach. Następnie fala wraca do urządzenia i obrazuje w jaki sposób płynie krew w określonych miejscach. Dzięki temu lekarz może ocenić wydolność badanych żył oraz tętnic i wykryć wszelkie przeszkody, w tym również guzy nowotworowe.

Diabetolog

Diabetolog

Jak się przygotować?

Aby wykonać USG Dopplera nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie jest to również w żadnym stopniu badanie inwazyjne ani nieprzyjemne dla pacjenta. Ponieważ jest ono całkowicie bezpieczne, bez obaw można je powtarzać – nawet w przypadku małych dzieci.

Podczas badania na ciało nakładany jest specjalny żel, a następnie przykładana jest głowica urządzenia. Całość trwa kilka minut i kończy się opisaniem badania przez lekarza. Niezależnie od tego gdzie Państwo mieszkają, na pewno w Państwa miejscowości wykonuje się USG żył i tętnic. Opole, Warszawa, Poznań – niezależnie od lokalizacji warto wykonać takie badanie, jeżeli Państwa lekarz uznał, że są do tego wskazania.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments