Kwiaty w mojej łazience

Kwiaty w mojej łazience

Klika lat temu zaczęłam aklimatyzować rośliny w miejscu naszych kąpieli. Teraz wiem, że niektóre z nich są wręcz stworzone do takich pomieszczeń i czują się w nich jak ryba w wodzie.

Kwiaty od zawsze byty dla mnie największą ozdobą w domu. Dumnie dekorują salon, ozdabiają moją sypialnię i dotrzymują mi towarzystwa w kuchni. Do niedawna ograniczałam się tylko do tych pomieszczeń, jednak kilka lat temu zapragnęłam ukwiecić moją łazienkę. Wystarczyła już jedna roślina, aby pomieszczenie to zyskało zupełnie nowy, przytulniejszy charakter, a kąpiele przerodziły się w rytualne przyjemności. Dziś mogę pochwalić się już prawdziwą kolekcją roślin łazienkowych, które tworzą wspaniały klimat.

IDEALNE MIEJSCE

Wysoka wilgotność powietrza oraz ciepło to optymalne warunki rozwojowe wielu roślin, zwłaszcza tych pochodzących z tropikalnych części świata. Konieczne jest jednak, żeby łazienka była rozjaśniona światłem dziennym lub sztucznym ze świetlówek. Wtedy kwiaty mają najlepsze warunki do rozwoju.

SPRAWDZONE GATUNKI

W mojej łazience największą ozdobą jest medinilla. To Piękność z Filipin o ozdobnych liściach i egzotycznych, różowych kwiatach. Kilka lat temu próbowałam ją uprawiać w warunkach pokojowych. Dziś już wiem, że dla niej idealnym miejscem jest właśnie łazienka. Potrzebuje ona ciepła, światła i wilgoci, a także sporo przestrzeni. Od marca do sierpnia temperatura pomieszczenia powinna wynosić 20-22°C, zimą spaść może do niewiele poniżej 20°C. Woda, której używam do podlewania, jest miękka i ma zawsze temperaturę pokojową. Mniej wymagające, ale zawsze efektownie wyglądające, są storczyki Phalaenopsisy. Doskonale spiszą się w wilgotnym pomieszczeniu. Podstawą ich pielęgnacji są racjonalne ilości wody oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury powietrza. Należy też znaleźć dla nich dobrze nasłonecznione miejsce, nienarażone jednak na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Wybierając gatunki, nie musimy sztywno trzymać się obowiązujących zasad. Moimi ulubieńcami, które również zapragnęłam mieć w łazience, są orliczka i fitonia. Potrzebują one mniej słonecznego miejsca. Na początku bałam się przenosić wypielęgnowane już w warunkach pokojowych okazy do nasłonecznionej i stale wilgotnej łazienki, jednak ryzyko opłaciło się. Prostym rozwiązaniem okazało się wygospodarowanie dla nich zaciemnionego fragmentu pomieszczenia.

 

Gatunki lubiące wilgoć

ALOES to roślina ozdobna, mało wymagająca. Jego liście można też wykorzystać do zrobienia domowych maści na rany i otarcia.

ALOES

ALOES

PAPROĆ doskonale akceptuje wysoką wilgotność powietrza panującą w łazience. Rośnie bujnie, tworząc piękne pióropusze liści.

Paproć

Paproć

ŚNIEDEK ma pomarańczowe kwiaty, które ożywiają wnętrze oraz neutralizują działanie kolorów zimnych takich jak zielony i niebieski.

Śniadek

Śniadek

Maria Kasprzyk

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments