Najlepsze buty do biegania

Najlepsze buty do biegania

Właściwie dobrane buty do biegania zwiększają komfort treningu i minimalizują ryzyko kontuzji. Dlatego dla każdego biegacza wybór odpowiednich butów powinien być podstawą. Największe trudności mają w tym zakresie początkujący, tym bardziej, że w poradnikach o butach do biegania pojawiają się tajemniczo brzmiące słowa jak choćby supinacja czy pronacja, amortyzacja i stabilizacja, buty trailowe i wiele innych.

Buty markowe

Buty markowe

Ważne pytania

Przed zakupem butów do biegania warto odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące nas samych i sposobu biegania. Jaką mamy wagę, czy mamy podbicie wysokie, niskie czy normalne, a także jak często, jak dużo i po jakim terenie najczęściej biegamy.

Wybór butów

Pamiętajmy, że dobre buty do biegania to nie muszą być damskie i męskie buty markowe. Jednak są marki, które specjalizują się w produkcji specjalistycznych butów sportowych i warto na nie zwrócić szczególną uwagę. Jeśli odpowiedzieliśmy sobie na powyższe pytania, to możemy przystąpić do wyboru konkretnego modelu. Zacznijmy od podbicia stopy. Osoby z normalnym podbiciem powinny zdecydować się na buty stabilizujące, które łączą w sobie cechy amortyzacji z podtrzymywaniem. Mając podbicie wysokie warto postawić na buty amortyzujące z elastyczną podeszwą, aby nie obciążać zewnętrznej krawędzi stopy. Szukając butów dla osoby o podbiciu niskim należy zwrócić uwagę na buty z systemami podtrzymującymi. Są to buty kontrolujące ruch stopy, mające dość prosty kształt i większą sztywność.

Kolejny aspekt to rodzaj podłoża. Każdy, kto najczęściej biega w przestrzeni miejskiej, a więc po twardych nawierzchniach, powinien zdecydować się na lekkie buty o dużej elastyczności. Dla biegaczy wybierających głównie naturalny, wymagający teren, w którym nie brakuje piachu, kamieni i błota, przeznaczone są bity twardsze z agresywnym bieżnikiem. Takie buty zapewnią stabilizację i zapobiegną ślizganiu się po podłożu.

Rozmiar

Oczywiście kluczowym aspektem przy wyborze butów do biegania jest ich rozmiar. Buty do biegania nie mogą ściskać naszej stopy. Mogą być nawet o rozmiar większe od naszych standardowych butów, w których chodzimy na co dzień. 5 milimetrów luzu w bucie to absolutne minimum.

Wiedząc to wszystko możemy śmiało ruszyć na poszukiwanie butów do biegania. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze rady nie zastąpią mierzenia i testowania butów w praktyce.

Sklep z markowymi butamihttps://atamanshop.pl/pl/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments