Odzież patriotyczna – historia nietypowej mody

Odzież patriotyczna – historia nietypowej mody

Pojęcie patriotyzmu przez lata diametralnie się zmieniło. Kiedyś była to ogromna chęć, by służyć i oddać życie za ojczyznę i jej wolność. Dzisiaj wygląda to nieco inaczej – miłość do kraju wyznaje się kibicując polskim sportowcom, chodząc na wybory czy, od niedawna, nosząc odzież militarna. Ich historia jest równie burzliwa jak historia wydarzeń, które są przedstawiane przez tego typu ubiór. Skąd wziął się ten szał?

Surge Polonia – pionierzy mody

Pierwszą firmą, która rozpoczęła produkcję i sprzedaż odzieży patriotycznej na masową skalę jest Surge Polonia. To marka założona 11 listopada 2011 roku przez kilku fascynatów historii Polski, którzy zaoferowali produkty łączące unikalny design z wysoką jakością i wyjątkowym wzornictwem. Odzew był natychmiastowy – połączenie tych wszystkich cech sprawiło, przede wszystkim wśród młodych, że mogli oni w konkretny i nowoczesny sposób reprezentować swoje przekonania. Obecnie na każdej ulicy można spotkać kogoś noszącego wzór nawiązujący do ważnych momentów w historii Polski – Powstania Warszawskiego, II Wojny Światowej czy legendarnych jednostek bojowych, wśród których nie mogło zabraknąć husarii. Odzież patriotyczna przede wszystkim jednak stawia na treść i przesłanie, które ze sobą niesie, a dopiero w drugiej kolejności na wygląd.

Skąd taka popularność?

Oprócz samych atutów ubrań dużą rolę odegrali także politycy, którzy przy ważnych okazjach zakładali odzież patriotyczną. Mowa tu miedzy innymi o Jarosławie Kaczyńskim i jego słynnej biało-czerwonej pelerynie przeciwdeszczowej. Gdy ludzie ją zobaczyli, zainteresowanie natychmiastowo wzrosło, a producent nie mógł narzekać na niską sprzedaż. Podobna sytuacja miała miejsce w roku 2015, gdy prezydent Andrzej Duda wybrał się do Chin w koszulce innej sławnej firmy – Red is Bad.

Wydaje się, że obecnie postępuje renesans patriotyzmu, który przez wiele lat był źle rozumiany i niedoceniany. Czasy się zmieniły, potrzeby i sposoby wyrażania własnych przekonań również. Odzież patriotyczna ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak pewne jest, że już na dobre zagościła w przestrzeni publicznej.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments