Odzież patriotyczna – moda, ale także odpowiedzialność za noszone symbole.

Odzież patriotyczna – moda, ale także odpowiedzialność za noszone symbole.

Nie ulega wątpliwości, że odzież patriotyczna powinna być wyrazem naszego narodowego przywiązania oraz dumy z naszego kraju. Coraz częściej jednak traktowana jest ona w kategorii trendu oraz mody. Duża część osób uważa, że nie ma w tym nic złego. Czy jednak na pewno symbole, takie jak znak Polski Walczącej, czy symbol powstańca powinny być noszone tylko dlatego, że są modne? Czy powinny być noszone przez osoby nieznające ich historii i co gorsze niechcące jej poznać?

Odzież patriotyczna = patriota – czy na pewno?

Za prekursorów, twórców trendu, jakim dziś jest odzież patriotyczna uznaję się firmę Surge Polonia. To właśnie ona, jako pierwsza w 2011 roku wypuściła ubrania sygnowane naszymi symbolami narodowymi oraz historycznymi. Początkowo oferta skierowana była do ludzi mocno identyfikującym się z naszym krajem – w większości, bo nie powinniśmy generalizować, patriotów. Wraz jednak z jej rozpowszechnianiem się oraz powstawaniem coraz to nowych i wymyślnych grafik, ubrania stawała się coraz bardziej popularne i zaczęły masowo trafiać na ulicę. Dalszy ciąg historii to już efekt skali. Tego, że odzież patriotyczna, stała się po prostu modna i zaczęła być noszona przez osoby, które o symbolach narodowych nie wiedzą nic.

Odzież patriotyczna – narzędzie polityczne.

Kolejnym, bardzo negatywny trendem, związanym z odzieżą patriotyczną, jest próba wykorzystania jej jako narzędzia politycznego. Z zasady bowiem, symbole narodowe powinny ludzi jednoczyć, a nie dzielić. Wykorzystanie ich w walce politycznej jest wysoce nieetyczny i nie powinno mieć miejsca. Nie powinno być także społecznego przyzwolenia, dla dzielenia Polaków za pomocą rzeczy takich jak odzież patriotyczna.

Odzież patriotyczna – historia ludzi zamknięta w symbolach.

Noszenie odzieży patriotycznej przez ludzi identyfikujących się z narodem, czy brak przyzwolenia na wykorzystanie jej w grze politycznej to zasady, które powinny być przestrzegane. Nie są one jednak najważniejsze. Istnieje zasada naczelna – odzież patriotyczna z symbolami na niej znajdującymi się winna być noszona z szacunkiem – reprezentuje ona bowiem historie tych wszystkich ludzi, którzy za ojczyznę oddali to, co mieli najcenniejszego – własne życie.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments