Ożywiłam ciemne zakątki – kwiaty

Ożywiłam ciemne zakątki – kwiaty

Rośliny, które nie potrzebują dużo światła, wspaniale rozjaśniają urocze kąty w moim domu. Dzięki kilku znanym gatunkom pokój od strony północnej zmienił się w uroczą oazę zieleni.

Gdy dzień jest krótszy od nocy, wielu roślinom brakuje światła. Moje mieszkanie nie jest zbyt jasne, więc pielęgnacja kwiatów, zwłaszcza zimą, stanowi dla mnie nie lada wyzwanie. Wybieram tylko takie gatunki, które nie potrzebują wiele światła. Przekonałam się, że niektóre z nich mają wręcz odwrotne wymagania – lubią cień.

To właśnie dzięki takim roślinom ciemne pomieszczenia nabiorą bardziej przyjaznego charakteru, a czas spędzony w nich będzie przyjemniejszy. Zimą, gdy spada wilgotność w ogrzewanych pokojach, warto pamiętać o zraszaniu roślin. Czytałam, że to klucz do sukcesu w uprawie. Doskonałym rozwiązaniem, które sama stosuję, jest wieszanie pojemników z wodą na kaloryferach. Parująca woda zwilża powietrze, dzięki czemu jest ono korzystniejsze dla nas i dla roślin.

Fiołki

Fiołki

Jednymi z najbardziej popularnych i niezawodnych roślin tolerujących cień są fiołki. Polecam je, ponieważ kwitną przez cały rok. Nie lubią suchego powietrza. Podczas podlewania należy uważać, aby nie zamoczyć liści.

Drugim moim ulubionym kwiatem doniczkowym jest niecierpek. Najlepiej rośnie na zacienionych stanowiskach, więc można go postawić praktycznie w każdym miejscu. Aby obficie kwitł, należy go regularnie podlewać. Ta roślina w sezonie świetnie sprawdza się także na balkonie.

Kolejne rośliny lubiące cień to:

  1. filodendron – rozkrzewione pnącze, które musi mieć stale wilgotne podłoże,
  2. fatsjobluszcz – zacienione stanowisko lubią jedynie jego odmiany o barwnych liściach,
  3. scindapsus – to podobne do bluszczu pnącze, które nadaje się 5 do uprawy hydroponicznej,
  4. cissus – jak dla mnie mistrz przetrwania. Dobrze znosi zacienienie, suche powietrze, a nawet twardą wodę,
  5. aglaonema – ma efektowne, owalne liście ze srebrną fakturą,
  6. aspidistra – znosi nawet bardzo głęboki cień,
  7. sitowie – lubi dużo wody,
  8. szeflera – dobrze prezentuje się jako soliter,
  9. paprocie – lubią częste zraszanie liści.

Rośliny idealne na północny parapet:

SZEFLERA

ma piękne błyszczące liście w zależności od odmiany ciemnozielone lub dwubarwne. W naturze jest drzewem dorastającym nawet do 30 m. Musi być systematycznie nawadniana, ale nie znosi przelania. Jest podatna na przędziorki i miseczniki.

CISSUS ROMBOLISTNY

to bardzo ciekawe pnącze o ząbkowanych liściach. Ładnie wygląda uprawiany w wiszących doniczkach. Nie jest zbyt wymagający. Lubi systematyczne zraszanie. Bardzo łatwo się rozmnaża. Od marca do sierpnia zasilamy go co 2 tygodnie nawozem do roślin zielonych.

FATSJA JAPOŃSKA

preferuje chłodne stanowiska i jest mało wymagająca. Jej wielkie, błyszczące liście mają żywe, zielone ubarwienie. Roślina nadaje się do sypialni, które zazwyczaj nie są zbyt jasne i ciepłe. Dobrze znosi chłody, więc można ją eksponować także na klatkach schodowych.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments