Stosowanie aminokwasów w kulturystyce

Stosowanie aminokwasów w kulturystyce

Aminokwasy egzogenne to jeden z kluczowych elementów suplementacji kulturystycznej. Co ważne, takie odżywki, jak BCAA czy nieco mniej popularne EAA stosuje się zarówno w fazie budowania masy mięśniowej, jak w fazie redukcji.

 

Aminokwasy to najważniejszy i najbardziej efektywny z suplementów o działaniu antykatabolicznym. To właśnie odpowiednia podaż aminokwasów egzogennych w największej mierze odpowiada za skuteczną ochronę włókien mięśniowych przed degeneracją oraz za skuteczną ich regenerację. Zanim jednak rozpoczniemy suplementację przy użyciu takich preparatów, jak aminokwasy BCAA lub EAA, warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi faktami na temat specyfiki oraz sposobu działania tych suplementów.

BCAA

Aminokwasy

Aminokwasy

Oczywiście, najbardziej popularne, można powiedzieć standardowe aminokwasy dla sportowców to BCAA, czyli aminokwasy o łańcucach rozgałęzionych. BCAA, nazywane czasem również „wielką Trócją”, to trzy wybrane aminokwasy egzoenne: L-Leucyna, L-Walina oraz L-Izoleucyna.

Kiedy przede wszystkim warto stosować BCAA? Aminokwasy o łańcucach rozgałęzionych stanowią istotną pozycję w procesie budowy masy mięśniowej. Wówczas nie musimy martwić się o problemy z dostarczeniem organizmowi wszystkich aminokwasów egzogennych, ponieważ odżywki białkowe zawierają pełen aminogram. Można również stosować BCAA w fazie redukcji, ale pod warunkiem odpowiednio wysokiej podaży protein w postaci diety lub suplementacji.

EAA

EAA, czyli Esential Amino Acids, to grupa ośmiu aminokwasów egzogennych. Co ważne, EAA zawierają w sobie również aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych, jednak w ilości znacznie mniejszej, niż suplementy typu BCAA(chociaż na rynku zdarzają się również preparaty EAA z dodatkowym supportem BCAA).

Kiedy warto stosować EAA? Mówi się, że jest to propozycja przede wszystkim dla osób będacych w fazie redukcji a także osób trenujących w sposób niestandardowy, np. kilka krótkich serii w ciągu każdego dnia. Oprócz tego EAA można oczywiście stosować również po prostu łącznie z aminokwasami rozgałęzionymi. W takim wypadku nie musimy martwić się ani o dostarczenie organizmowi pełnego aminogramu, ani też o odpowiednio wysoką podaż BCAA.

aminokwasy dla sportowców

aminokwasy dla sportowców

Gdzie kupować odżywki z aminokwasami?

Jedynym miejscem, w którym należy nabywać suplementy kulturystyczne jest dobry, sprawdzony aminokwasy sklep. Dlaczego? Warto pamiętać, że suplementy kulturystyczne są produktami żywienionymi specjalnego przeznaczenia. To oznacza między innymi, że muszą być odpowiednio przechowywane a także transportowane. Gwarancją spełnienia tych wymogów jest jedynie renoma sklepu, w jakim kupujemy odżywki.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments