Wymiana oleju – jak można to zrobić samodzielnie?

Wymiana oleju – jak można to zrobić samodzielnie?

Każdy silnik samochodowy potrzebuje oleju, ale nie każdy olej jest odpowiedni. Nowoczesne silniki są projektowane i budowane zgodnie z rygorystycznymi normami i wymagają olejów, które spełniają bardzo specyficzne parametry, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność. Niezastosowanie odpowiedniego typu oleju i nieudokumentowanie jego użycia może spowodować utratę gwarancji na nowy samochód lub problemy techniczne związane z autem.

Jedną z podstawowych umiejętności samodzielnej konserwacji auta jest wymiana płynów. O ile uzupełnienie płynu do spryskiwaczy nie sprawi problemów, tak większy kłopot może stanowić wymiana oleju. Kraków, szczęśliwie, umożliwia dostęp do usług najlepszych mechaników, którzy profesjonalnie sprawdzą i wymienią olej silnikowy. Jeśli jednak majsterkowanie nie jest Ci obce, możesz dokonać tego samodzielnie. Jak?

1. Kup odpowiedni olej i filtr oleju.

2. Użyj podnośnika, aby podnieść pojazd nad ziemią.

3. Umieść pojemnik na stary olej pod miską olejową.

4. Odkręć korek spustowy i opróżnij miskę olejową.

5. Oczyść korek spustowy i zainstaluj go ponownie.

6. Wyjmij stary filtr oleju.

7. Wytrzyj podstawę filtra oleju do czysta.

8. Ponownie zainstaluj nowy filtr oleju.

9. Upewnij się, że korek spustowy został prawidłowo zamontowany.

10. Napełnij silnik nowym olejem.

11. Stary olej poddaj utylizacji zgodnie z zasadami prawa.

Teraz, stojąc na płaskim podłożu, sprawdź poziom oleju. Gdy jego poziom jest niski, istnieje ryzyko przegrzania pozostałego oleju, co skutkuje zmniejszonym smarowaniem. Natomiast gdy jest zbyt wysoki, może to powodować pienienie się oleju, co również skutkuje zmniejszeniem smarowania i gorszą ochroną silnika.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments