ZADZIWIAJĄCE DZIAŁANIE cytruliny cz.2

ZADZIWIAJĄCE DZIAŁANIE cytruliny cz.2

PROWOKACJA EKSPERYMENTALNA

Warto zapoznać się z jednym z eksperymentów, jaki przeprowadzili dwa lata temu naukowcy, próbując przełamać tezę głoszącą różnicę w działaniu tego suplementu na część górną i dolną naszego umięśnienia.

Przed rozpoczęciem badań, uczestnicy spożyli 8 g cytruliny albo… placebo. Mieli do wykonania rozgrzewkę oraz 3 ćwiczenia. Rozgrzewka była wykonywana na samym początku, a później przed każdym ćwiczeniem. Każda seria byta robiona do załamania mięśniowego, co oznacza, że robiło się tyle powtórzeń, ile dało się zrobić.

Zarówno przed, jak i po ćwiczeniu mierzono poziom kwasu mlekowego, puls i ciśnienie krwi.

Wyniki na poziom zmęczenia

Jak można było oczekiwać, liczba powtórzeń w seriach zmniejszała się stopniowo u wszystkich ćwiczących, a w piątej serii była ona najmniejsza u obydwu grup. Pozornie wyglądało więc na to, że cytrulina w ogóle nie działa na zróżnicowanie wydolności mięśniowej zarówno u członków grupy podstawowej przyjmującej cytrulinęjak i w grupie placebo. Stwierdzono jednak, że grupa „cytrulinowa” uzyskała więcej powtórzeń w każdej serii niż grupa porównawcza – mniejszy był poziom zmęczenia.

Nie odnotowano natomiast różnic pod względem pulsu, ciśnienia krwi i kwasu mlekowego.

Statystyka zalet

Weryfikacja wyników fizjologicznych została dokonana później. Na podstawie badań przeprowadzonych w tym kierunku stwierdzono, że:

– cytrulina powoduje wzrost produkcji energii,

– zwiększeniu ulega dostawa elementów odżywczych do mięśni na skutek produkcji tlenku azotu, który rozszerza tętnice, a tym samym ułatwia transport,

– działaniem ubocznym jest wzrost produkcji kreatyny.

Dostrzegalna różnica

Drugi eksperyment z udziałem tej samej grupy dotyczył górnej części ciała i sprowadzał się do wyciskania sztangi w leżeniu na ławce poziomej w różnym rozstawieniu dłoni. Podsumowując: u członków grupy „cytrulinowej” liczba powtórzeń wzrastała w każdym ćwiczeniu, podczas gdy w grupie kontrolnej był cały czas ten sam poziom wydolności.

SPIS TREŚCI

ZADZIWIAJĄCE DZIAŁANIE cytruliny cz.1

ZADZIWIAJĄCE DZIAŁANIE cytruliny cz.2


http://aktywnamlodziez.pl/zadziwiajace-dzialanie-cytruliny-cz-3/

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments