ZADZIWIAJĄCE DZIAŁANIE cytruliny cz.3

ZADZIWIAJĄCE DZIAŁANIE cytruliny cz.3

Szybkość regeneracji

Inne przypadki dotyczące górnej połowy ciała charakteryzowały się w podobny sposób. Gdy stosowano 6 g dziennie suplementu, to już po 16 dniach ćwiczeń naukowcy odnotowali w grupie podstawowej 34% wzrost produkcji ATP podczas ćwiczeń w porównaniu z grupą kontrolną oraz 20% wzrost fosfokreatyny w trakcie regeneracji po ćwiczeniach.

Kolejny eksperyment obejmował dobrze wytrenowanych młodych atletów, którym dawano 3 lub 6 gramów cytruliny dziennie w ciągu 2 tygodni intensywnego treningu. Stwierdzono mniejsze zmęczenie i szybszą regenerację członków grupy podstawowej.

Brak wpływu na aeroby

Następny eksperyment dotyczył wpływu cytruliny na wydolność w ćwiczeniach aerobowych w ciągu 14 dni. I tutaj odnotowano niespodziankę. Okazało się, że w tym wypadku suplement nie miał żadnego wpływu na organizm. Stwierdzono tylko, że cytrulina może stymulować proces wzrostu wewnątrzmięśniowej kreatyny, co jednak nie miało wpływu na wydolność aerobową.

Ważna detoksykacja

Badania fizykochemiczne przyczyniły się do stwierdzenia, że cytrulina odgrywa bardzo ważną rolę w cyklu mocznikowym: neutralizuje i detoksykuje organizm z amoniaku. Amoniak jest produkowany jako produkt uboczny syntezy ATP. Nie wyklucza się, że ta neutralizacja (nie do osiągnięcia przez samą argininę) stanowi dobrodziejstwo będące źródłem przedłużającej się wydolności podczas ćwiczenia siłowego.

Ponadto podwyższeniu ulega współczynnik pH, a to z kolei prowadzi do zmniejszenia się wydzielania kwasu mlekowego.

PRZYJEMNY SKUTEK UBOCZNY

Stwierdzono wyjątkowo korzystny wpływ cytruliny na intymną sprawność mężczyzny. Już użycie 1,5 g cytruliny dziennie przez miesiąc: już tyle wystarczy, żeby pożegnać pierwsze łagodne dysfunkcje erekcji. Uznano, że ma to związek z produkcją tlenku azotu, który towarzyszy tworzeniu się argininy oraz kreatyny, czyli składników, których stymulantem podstawowym jest cytrulina.

Naukowcy stwierdzili, że potrzeba więcej badań dla ustalenia szczegółowych właściwości cytruliny. Jednak w kontekście treningów siłowych oraz powtarzających się sprintów, suplement ten skraca w sposób istotny czas regeneracji w porównaniu z okolicznościami, w których nie użyto cytruliny.

Michał Warecki

SPIS TREŚCI

ZADZIWIAJĄCE DZIAŁANIE cytruliny cz.1

ZADZIWIAJĄCE DZIAŁANIE cytruliny cz.2

ZADZIWIAJĄCE DZIAŁANIE cytruliny cz.3

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments