Cechy pomp wirowych

Cechy pomp wirowych

Pompa wirowa jest też nazywana wirnikową. To maszyna wirująca, która pozwala transportować ciecze. Znajduje zastosowanie na szeroką skalę w gospodarce i przemyśle. Czym cechuje się to urządzenie? Jak działają pompy wirowe?

Pompa wirowa

Warto zauważyć, że pompa wirowa jest urządzeniem, jakie zaliczane jest do działu wirnikowych maszyn. Ich celem jest zwiększenie tzw. krętu cieczy. Sprzęt posiada obracający się wirnik, który ma za zadanie przekazywać energię cieczy, jaka znajduje się we wnętrzu pompy. W trakcie pracy energia ciśnieniowa ulega zamianie na energię kinetyczną. okazuje się, że przyrost takiej energii zależny jest od prędkości obracania się wirnika i jego konstrukcji.

Zastosowanie pomp wirowych

Na rynku producenci oferują wiele ciekawych rozwiązań. Postawić można na pompy krążeniowe lub krętne. Jeśli chodzi o sposób montażu, w tym przypadku wyróżniamy pompy poziome, pionowe, zatapialne i zanurzalne.

Pompa wirowa jest głównie stosowana w celu transportowania cieczy czystych, lepkich, z zawartością gazu lub z zawiesinami. Spora wszechstronność sprawia, że urządzenie ma szerokie zastosowanie, zwłaszcza w przemyśle, lecz także w gospodarstwach domowych. Wykorzystuje się je przykładowo przy pompowaniu ścieków i wody.

Sprzęt tego typu musi odznaczać się doskonałą jakością, dzięki czemu posłuży przez długi czas. Nieco inne urządzenie wybierzemy do użytku domowego, jeszcze inne dla firm przemysłowych. Zwróćmy uwagę na odpowiednie parametry pompy i jej cechy, tak aby postawić na wytrzymałość.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments