W czym tkwi sekret popularności stylu skandynawskiego? Okna oraz kolory.

W czym tkwi sekret popularności stylu skandynawskiego? Okna oraz kolory.

Styl skandynawski cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością już od wielu lat. Aranżacje z udziałem mebli skandynawskich zachwycają nie tylko designem, ale również funkcjonalnością. Całość jest niebywale przytulna, co oczywiście przekłada się na komfort mieszkania. Czym wyróżnia się styl skandynawski? Za co kochamy meble skandynawskie? Czy możliwa jest pełna aranżacja w stylu skandynawskim, mieszkając np. w bloku?

Tyle słońca w całym mieście” – słoneczny styl skandynawski

meble skandynawskie

meble skandynawskie

Styl skandynawski charakteryzuje się otwartością. Duże, przestronne okna sprawiają, że całe mieszkanie jest jasne – otoczone promieniami słońca od rana do wieczora. Szyby niemal na całą ścianę sprawiają, iż wnętrze pomieszczenia jest jasne i przejrzyste. Każdy element wystroju wnętrza jest doskonale widoczny. Aby nie zaburzać „jasnej” kompozycji, również rolety powinny być w stosunkowo delikatnych barwach. Styl skandynawski nie kocha się z dodatkowymi „dekoracjami” okien jak zasłonami czy firanami. Niekiedy, możemy pozwolić sobie na stylową tkaninę, ale tylko wtedy, gdy wykonana jest z naturalnych materiałów. Aranżując pomieszczenie w stylu skandynawskim, syntetykom mówimy stanowcze „nie”.

Kolorowy zawrót głowy? Nie tym razem!

Styl skandynawski preferuje stonowane kolory. W pomieszczeniach zaaranżowanych według panujących konwencji dominuje biel, a także odcienie szarości. Chociaż całość wydaje się monotonna, uzupełniona odpowiednimi meblami oraz dodatkami nabiera niepowtarzalnego charakteru. Idealnie białe ściany zestawione z dużymi oknami sprawiają, że całość wydaje się znacznie większa, aniżeli w rzeczywistości. Ci, którzy preferują styl skandynawski muszą wiedzieć, że jest on pozbawiony zbędnych dodatków. Jeżeli mamy dusze zbieracza, rozwiązanie to bez wątpienia nie jest dla nas. Można powiedzieć, iż aranżacje w stylu skandynawskim cechują się swojego rodzaju ascetyzmem. Pozbawione obrazów czy plakatów ściany, brak figurek i ramek na zdjęcia… Oczywiście, nie oznacza to, że wnętrze jest puste – wręcz przeciwnie. W pomieszczeniach przodują urocze dodatki, nadające całości przytulnego charakteru. Zależnie od pokoju są to inne dekoracje – w sypialni jasne narzuty, w salonie miękkie poduszki i włochate dywaniki. Należy zaznaczyć, że wszystko wykonane jest z naturalnych materiałów – głownie bawełny, lnu bądź wełny.

meble loftowe

meble loftowe

Styl skandynawski – tak jak każdy – rządzi się swoimi prawami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć style i tworzyć własne, niepowtarzalne aranżacje.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments