Żywienie koni z ochwatem

Żywienie koni z ochwatem

Ochwat jest jedną z najpoważniejszych chorób koni. Jego przyczyny mogą być różne, a czynniki wywołujące nie zawsze da się rozpoznać. Ponieważ jednak wśród powodów wystąpienia ochwatu niebagatelną rolę odgrywają składniki pokarmowe, to właśnie na sposób karmienia koni należy zwracać szczególną uwagę.

Podstawowe zasady żywienia koni w trakcie ochwatu, po jego przebyciu i w celu zapobiegania tej chorobie to:

  • pasza bogata w błonnik pokarmowy
  • niska zawartość energii (cukru, skrobi, białka)
  • neutralne/ zasadowe pH

Przemysł paszowy, wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku w swoich produktach przeznaczonych dla koni zagrożonych ochwatem unika:

  • kukurydzy, lucerny, buraków cukrowych, jabłek i wytłoków jabłkowych
  • kiszonek, sianokiszonek

Dieta konia ochwatowego

Koń z ochwatem może jeść siano, jako podstawę diety, niewielkie ilości słomy, dodatki mineralne i zioła. Bilansując ilość siana należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • zapotrzebowanie energetyczne
  • kondycja żywieniowa
  • jakość siana

Minimalna dawka bytowa siana to 1 kg na 100 kg masy ciała. Koń z nadwagą nie powinien otrzymywać więcej niż 1,2 kg siana na 100 kg masy. W przypadku zwierząt o prawidłowej masie ciała siano może być dostępne cały czas, w pozostałych można zastosować siatkę na siano o drobnych oczkach, by koń mógł pobierać pasze często lecz w małych ilościach. Uwaga: koń nigdy nie może być pozbawiony siana dłużej niż 5 godzin. Oznacza to zatem dostępność do paszy również w nocy.

Pasza uzupełniająca

Przemysł paszowy, zdając sobie sprawę z rosnącego zapotrzebowania, wypuścił na rynek wiele dodatków paszowych i gotowych mieszanek dla koni z problemem ochwatu. Oprócz koncentratu paszowego, składników mineralnych i witaminowych te gotowe pasze często zawierają szczególnie cenione przez konie zioła. Dobrze sprawdza się ostropest plamisty, karczoch, mniszek lekarski i lukrecja. Konie z ochwatem mają zazwyczaj również ograniczoną czynność jelit. Składniki paszy muszą być więc jak najwyższej jakości. Witaminy A, C i E jako przeciwutleniacze chronią wątrobę konia przed działaniem szkodliwych substancji i wzmacniają układ odpornościowy.

Złotą zasadą w przypadku karmienia koni ochwatowych jest: mniej znaczy lepiej.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments